, zatytułowanych:

- Rangun,
- Jezioro Inle,
- Wioska w górach,
- Sagaing,
- Pagan,
- Święte miejsca,
- Twarze i historie,
- Kobiety Padaung,
- Obóz.

birma smoki 02Fotografie wzbogacają eksponaty przywiezione z Birmy m.in. figurki zwierząt mitycznych, odważniki opiumowe, fajki do opium z mosiądzu czernionego, naczynia z laki, wachlarz ozdobiony pismem birmańskim.

Zainteresowanie zwiedzających skupia się na dziale o kobietach z plemienia Padaung z charakterystycznymi pierścieniami na szyjach, które jak głosi zwyczaj miały zabezpieczać przed atakami tygrysów chwytających ofiary za szyję lub wg innych wersji zapewniały małżonkom wierność żon.

W dziale Święte miejsca jednym z ciekawszych zdjęć jest otoczony czcią ogromny złoty kamień (święta skała) Kyaiktyo, który w równowadze utrzymuje schowany pod nim... włos Buddy. U jej podnóża modlą się mężczyźni-przyklejający delikatnie, by nie zburzyć chwiejnej równowagi - wotywne płatki złota.

birma smoki 03„Dalej są tylko smoki" tak niegdyś mówiono o krainach niedostępnych i niezbadanych. Birma mimo iż zajmuje konkretne miejsce na mapie świata to rzeczywistość tego kraju często pozostaje nieznana. Autorka podczas dwóch wypraw starała się poznać i zrozumieć Birmę. Jak sama mówi -wyrusza w świat, by poprzez zdjęcia i reportaże ukazywać święta i codzienne życie napotkanych ludzi. Podczas wypraw najbardziej lubi improwizację oraz włóczęgę daleko od utartych szlaków.

birma smoki 04Kierując się mottem jednego z tamtejszych przewodników, że to piękny, ale dziwny kraj, utrwaliła w kadrze tylko ten jego kawałek jaki dane jej było poznać. Inna Birma – wojskowej dyktatury, rządzącej od 40 lat i walk Birmańczyków o demokrację dalej pozostaje z dala od kamer i fleszy.

Autorka zdjęć wraz z mężem Krzysztofem Kobusem współpracuje z wieloma magazynami i gazetami, takimi jak: Podróże, Voyage, Rzeczpospolita, Miejsca Święte, Zabytki, Wprost, Kalejdoskop, Świat Kobiety, Puls Biznesu, Marie Claire, Poczta Polska, i innymi. Z jej zdjęć korzystają liczne wydawnictwa (m.in. PWN, Pascal, Travelland, Europa).

Wystawę można było obejrzeć w Muzeum do 12 kwietnia 2004 r.