Wystawa nasza jest kolejną muzealną prezentacją przybliżającą szerokiemu gronu odbiorców świat Prawosławia.ikona od sw mikolaja 02 Tym razem pokazujemy ikony związane z okresem Oczekiwania i Narodzeniem Pana, świętymi Cerkwi czczonymi w tym czasie, ikony z aniołami i Dzieciątkiem Jezus z Matką. W tym szczególnym momencie, kiedy cały świat chrześcijański z nadzieją, wiarą i radością oczekuje Narodzenia Chrystusa, a świątyniach głoszone są rekolekcje, kościół Wschodni także poprzez ikony pomaga człowiekowi stanąć w strumieniu światłości i łaski groty betlejemskiej.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt ikon. Większość z nich pisana jest na deskach z zastosowaniem tradycyjnych technik, według kanonicznych wzorców. Na ekspozycji zobaczymy też ogromne barwne przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej i świętego Mikołaja wykonane na jedwabiu techniką batiku, akwarele i rysunki wykonane piórkiem oraz jedwabne chorągwie procesyjne. Szczególne emocje, zwłaszcza wśród mieszkańców Włodawy, wzbudzą na pewno malutkie ikonki o nierównych krawędziach wykonane różnymi technikami na ... łupku.

Wystawę uzupełnią plansze informacyjne o typach ikon i technikach ich wykonywania, a także kolędy w wykonaniu chórów cerkiewnych.

Autorami prezentowanych ikon są: Michał Bogucki i Anna Makać – Mańkowska.