Jest to pierwsza ekspozycja, rozpoczętego przez nas cyklu poznawania rzeczy codziennych, prezentacja przedmiotów związanych z naszą polską kulturą bardzo dawną i współczesną jak również odległymi kulturami egzotycznymi. Chodzi bowiem o pokazanie jak największego zróżnicowania łyżek.lyzka rzecz mala 01

Osoby które przyjmą nasze zaproszenie będą mogły zobaczyć m.in. łyżki starożytne, najpiękniejsze polskie XVII-XVIII wieczne łyżki z sentencjami, łychy chłopskie z łyżnikami , przedmioty związane z kultem religijnym, współczesne – projektantów szwedzkich tworzących dla IKEA, ponad 80 sztuk łyżek egzotycznych używanych przez ludy i plemiona na całym świecie a nawet łyżki do butów czy stomatologiczne.

Łącznie 300 obiektów i kilkanaście zdjęć.

Zbiorów na wystawę użyczyły:

• - Muzeum Narodowe w Warszawie,
  • - Muzeum Narodowe w Kielcach,
  • - Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie,
  • - Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie,
  • - Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach,
  • - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy,
  • - Muzeum Podlaskie w Białymstoku,
  • - Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej,
  • - IKEA,
  • - osoby prywatne.

Wystawie towarzyszy 30-stronicowy informator.

Koncepcja, scenariusz i komisariat wystawy: Małgorzata Podlewska-Bem

Oprawa plastyczna: Przemysław Klonowski

Zapraszamy od 25 maja do 8 września 2004 r.