Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie

CzcionkaAAAKontrastAAA

Niezwykła atrakcja w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

Niezwykła atrakcja w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

Niecodzienną atrakcję dla zwiedzających przygotowało Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie. W jednym z budynków jedynego w Polsce i zapewne
w Europie zabytkowego zespołu synagogalnego, który oprócz Wielkiej Synagogi (hebr. bet ha kneset) tworzą mała synagoga (hebr. bet ha midrasz) i budynek pokahalny, przedstawiono historię włodawskiego sztetl, małego żydowskiego miasteczka nad Bugiem, które obecnie już nie istnieje.

Instalacja została oparta na technologii video mappingu, czyli kreacji multimedialnej 3D, polegającej na wyświetlaniu specjalnie przygotowanej animacji bezpośrednio na detalach architektonicznych.

Projekt we Włodawie jest jednym z pierwszych projektów na świecie, którym obiektem do projekcji stały się XIX wieczne freski. Kilkunastominutowa animacja, oprócz elementów zabawy z architekturą synagogi oraz cyfrowej rekonstrukcji fresków, prezentuje historię włodawskich Żydów. Społeczność ta żyła tu od XVI wieku i stanowiła większość mieszkańców, wpływając na koloryt i wizerunek miasta.

Otwarcie wystawy i nowej animacji miało miejsce podczas organizowanego przez Muzeum – Festiwalu Trzech Kultur, który rok rocznie przyciąga rzesze turystów i stanowi najważniejsze wydarzenie kulturalne regionu.

Wystawa cieszy się dużą popularnością grup zorganizowanych z Polski i zagranicy. Do dnia dzisiejszego obejrzało ją tysiące zwiedzających.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

Koszt zwiedzania ekspozycji to 2 PLN /os. (minimalna liczebność grupy 15 osób).

Zapisy na projekcję animacji i prezentację wystawy: poczta@muzeumwlodawa.eu, pod nr tel. 82 5722 178, bądź w siedzibie muzeum.