Przed II wojną światową w Bukareszcie mieszkało 30 000 Żydów. Obecnie społeczność ta jest dziesięciokrotnie mniejsza. Niepodważalny jest jej ogromny wkład w rozwój miasta, choć współcześnie większość jego mieszkańców i turystów nie jest świadoma tej spuścizny. Wystawa zestawia przedwojenne obrazy intensywnie rozwijającej się społeczności żydowskiej Bukaresztu ze współczesnymi zdjęciami jej dziedzictwa. Fotografie są jedynie fragmentami układanki, z której można stworzyć własny obraz tego miasta i jego przeszłości.

Fotografie prezentowane na planszach wystawowych pochodzą z albumu pod tytułem tożsamym z nazwą wystawy „Imagini din Bucureştiul evreiesc” (Obrazy Żydowskiego Bukaresztu), autorstwa Felici Waldman i Anki Ciuciu, wydanego przez Noi Media Print w 2011 roku.

Wystawa Rumuńskiego Instytutu Kultury powstała w 2015 roku i jak dotąd prezentowana była w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Z uwagi na fakt, iż w roku 2016 Rumunia objęła prezydencję w IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) czyli Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, wystawa będzie tę prezydencję i jej założenia promować w różnych miastach polski. Włodawa jest pierwszym miastem, w którym rozpoczęto prezentację ekspozycji po objęciu przez Rumunię prezydencji w IHRA.

Galeria zdjęć.

 

Czas prezentacji ekspozycji : 17 marca – 18 kwietnia 2016 r.