Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza do podziwiania wystawy „Pisanki, kraszanki czy malowanki? Tradycja zdobienia jaj”.  Święta Wielkanocne to w dorocznej obrzędowości ludowej czas szczególny, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. A w obrzędowości wielkanocnej szczególną rolę odgrywają takie rekwizyty jak pisanki.  Zdobienie jajek wielkanocnych jest elementem sztuki ludowej, a zarazem jedną z najbardziej żywotnych dziedzin plastyki obrzędowej, w której pielęgnowana jest tradycyjna stylistyka. Na wystawie wgłębić się można w tradycje wielkanocne wielokulturowego Polesia Zachodniego, również obejrzeć można tradycyjne pisanki polskich regionów, czyli: lubelskie, łowickie, kurpiowskie, opolskie, opoczyńskie, lipskie oraz pisanki z innych krajów: huculskie oraz wileńskie.  Na wystawie podziwiać można pisanki wykonane techniką batikową, jajka zdobione techniką rytowniczą – „wydrapywanki”, „oklejanki” – oklejane rdzeniem sitowia, skrawkami kolorowego papieru czy tkaniny, oraz „nalepianki” – ozdobione miniaturowymi wycinankami. Obok pisanek zdobionych tradycyjnymi technikami prezentowane są także jajka zdobione artystycznie, będące przykładem nowoczesnego, komercyjnego zdobienia.

Wystawa znajduje się w budynku Małej Synagogi. Czas trwania wystawy: 16.03.2024 – 08.04.2024