Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie

CzcionkaAAAKontrastAAA

Sobibór 2015 - 72 rocznica powstania więźniów i warsztaty historyczne dla młodzieży

Już po raz trzeci w dn. 12-14.10.2015 r. odbyły się międzynarodowe warsztaty historyczne dla młodzieży w Sobiborze i Włodawie - Sobibór 2015. To część projektu edukacyjnego "Tragiczna historia - wspólna pamięć", w którym biorą udział uczniowie włodawskich liceów, młodzież z Izraela, Holandii, Litwy, Białorusi Ukrainy i Niemiec. W trakcie warsztatów historycznych, które odbyły się w naszym Muzeum uczestnicy poznali historię niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, usłyszeli relacje ocalałych, obejrzeli filmy dokumentalne dotyczące obozu oraz wspólnie zastanawiali się nad tym, co wydarzyło się w Sobiborze i jak doszło do tej zbrodni i dlaczego ważne jest zachowanie pamięci o ofiarach Holocaustu.
A także na tym, jaką lekcję na przyszłość daje nam tragiczna historia Sobiboru. Uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia zespołu synagogalnego we Włodawie.

W dniu14 października, w 72 rocznicę powstania i masowej ucieczki więźniów Sobiboru, uczestnicy warsztatów zapili znicze i oddali hołd wszystkim ofiarom obozu.
W uroczystościach, które rozpoczęły się o 12.00, udział wzięli m.in. przedstawiciele władz prowincji Gelderland z Holandii i powiatu włodawskiego, a także przedstawiciele Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Państwowego Muzeum na Majdanku, jego fili w Sobiborze oraz naszego muzeum.