sokotra 02Jedną z głównych atrakcji wyspy jest unikatowa, pamiętająca czasy prehistoryczne reliktowa flora ( 257 endemicznych gatunków).Co trzeci gatunek współczesnej roślinności Sokotry nie występuje nigdzie indziej na Ziemi. Dlatego w 2007r. wyspa została zgłoszona do Międzynarodowego Konkursu na 7 nowych Cudów Natury.

Sokotra nazywana jest wyspą smoczej krwi. Związane jest to z legendą hinduską, według której krwiożercze smoki ustawicznie polowały na słonie wypijając ich krew. Smoki i słonie uważano za mitycznych braci, choć ich związek był śmiertelny. Zdarzyło się raz , że umierający słoń przygniótł swym ciałem smoka, z którego ciała wysączyła się brunatna ciecz (mieszanka krwi obu zwierząt). Zabarwiła ona okoliczną ziemię. Od tej pory brunatną glebę nazywano cynobrem, podobnie jak żywicę wyciekającą z pni drzewa smoczego.sokotra 03

Wystawę znakomitych zdjęć podróżnika Jacka Herman- Iżyckiego wzbogacają artefakty- eksponaty etnograficzne obrazujące życie codzienne mieszkańców Sokotry, w tym piękna biżuteria oraz próbki minerałów. Przedmioty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Ambasady Republiki Jemenu oraz kolekcji prywatnych.

Wystawa będzie czynna od kwietnia do sierpnia 2009 r.

Autorem tekstów na wystawie jest etnolog Robert Dul.
Komisarz wystawy: Małgorzata Podlewska- Bem
W maju planowane są spotkania dla młodzieży z podróżnikiem i autorem fotografii –panem Jackiem Herman- Iżyckim.