W ramach konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie MIEJSCA PAMIĘCI I TRWAŁE UPAMIĘTNIENIA W KRAJU 2024 nasze Muzeum otrzymało dofinansowanie w kwocie 177 300 zł na realizację zadania pt. ,,Szlakiem zbrodni niemieckich we Włodawie - zapomniana historia ludobójstwa”.

Działania przewidziane w projekcie:

1. Badanie i gromadzenie danych ofiar i innego rodzaju danych historycznych oraz tworzenie baz danych.
  2. Organizacja wolontariatu edukacyjnego wśród lokalnej młodzieży.
  3. Organizacja obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodni Przeciwko Ludzkości (w tym: Pedagogika Pamięci, organizacja lekcji i wykładu o zbrodniach w czasie II wojny światowej oraz o postawach ludzkich w czasie wojny).
  4. Przeprowadzenie badań za pomocą narzędzi elektrycznych, mechanicznych oraz badań geofizycznych na terenie gminy wiejskiej w Krasówce (miejsce po byłym obozie NKWD) i Różance (kompleks pałacowy, miejsce rozstrzelań podczas II wojny światowej).
  5. Opracowanie wystawy historycznej „Sprawiedliwi z powiatu włodawskiego” , wydanie folderu.
  6. Wydanie ulotki w formie mapy ,,Szlakiem zbrodni totalitarnych w powiecie włodawskim”.
  7. Opracowanie i montaż trwałego upamiętnienia w Krasówce i Różance (trwałe upamiętnienie zawierać będzie dane historyczne).
  8. Uroczystość podsumowująca projekt.