Wystawa prezentuje sztukę, religię i historię staroobrzędowców, grupy powstałej wskutek oddzielenia się od cerkwi grupy pobożnych wyznawców, niezadowolonych z reformy patriarchy Moskwy, Nikona. Po ostatecznym zatwierdzeniu reform przez sobór grecko-rosyjski w 1667 roku, zwolennicy dawnej wiary, zwani starowiercami, filiponami lub raskolnikami (od rosyjskiego raskoł - rozłam), zostali poddani prześladowaniom przez władze carskie i cerkiewne. Uciekając przed represjami, emigrowali na krańce imperium carów i poza jego granice.

Wspólnota znalazła schronienie również w Polsce. Obecnie zamieszkują głównie tereny obecnego województwa podlaskiego, m.in. takie miejscowości jak: Grabowe Grądy, Bór, Augustów, Suwałki, Wodziłki oraz Wojnowo na terenie województwa warmińsko–mazurskiego.
Trzon ekspozycji stanowić będą ikony. Ikony, nazywane często "bogami" uważane są przez starowierców za największą świętość. Mogą je pisać tylko mężczyźni. Ikony starowierców cechuje szczególna staranność wykonania, zgodność z dawnymi kanonami i ascetyczne piękno przedstawianych postaci. Ikon nie dotyka się gołymi rękami, nie można ich zawieszać (wbijając w nie gwoździe) na ścianie - należy ustawiać je na półkach zamykanych szklanymi drzwiczkami. W pomieszczeniach gdzie się znajdują nie można pić alkoholu ani palić papierosów. Panuje powszechne przekonanie, że ikony "widzą i słyszą".
Wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, które posiada największą i najcenniejszą kolekcję ikon staroobrzędowców w Polsce.
Prezentacji wystawy towarzyszy projekcja filmu „Eikon czyli ikona" w reż. Andrzeja Romańczuka.

Scenariusz wystawy: Violetta Jarząbkowska
Komisariat wystawy: Anita Lewczuk vel Leoniuk
Czas trwania ekspozycji: 18 września - 5 listopada 2015 r.