WRZESIEŃ 1939 ROKU NA Ziemi Włodawskiej

W związku z obchodzoną 80. rocznicą upamiętnienia kampanii wrześniowej 1939 roku na Ziemi Włodawskiej, Muzeum przygotowało wystawę pt. WRZESIEŃ 1939 ROKU NA Ziemi Włodawskiej, w ramach realizacji projektu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Ekspozycja przybliży nam historię z początku okresu II wojny światowej naszego miasta i regionu. Oprócz tego przypomni nam sylwetkę generała Franciszka Kleeberga, związanego bezpośrednio z grupą operacyjną POLESIE. Rejon Włodawy 1939 roku został wytypowany na teren osiedleńczy dla uchodźstwa cywilnego. Na teren miasta kierowano rannych oraz przesuwano na teren nadbużański ośrodki zapasowe Armii Lublin. Bombardowania w pierwszej połowie września okazały się tragiczne w skutkach dla miasta i pobliskich miejscowości w tym Orchówka. Zajęcie Włodawy przez Wehrmacht zapoczątkowało działania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Działania grupy POLESIE z generałem Kleebergiem na czele, przyczyniły się do powstania Włodawskiej Rzeczypospolitej zamykającej się w granicach Bug- Sławatycze -Kock-Lubartów-Sawin. Franciszek Kleeberg był inicjatorem powstawia władz administracyjno - cywilnych w mieście oraz stoczył wiele zwycięskich walk m.in. pod Kockiem, Jabłoniem i Milanowem.

Wystawę Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”.

Wernisaż wystawy: 20 września 2019 roku o godzinie 13.00 w budynku administracyjnym Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

Zapraszamy również młodzież szkolną do wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, przygotowanych na podstawie wystawy Wrzesień 1939 roku na Ziemi Włodawskiej.