Wystawa została podzielona na 11 części. Każda z nich prezentuje określony temat: dojście Hitlera do Władzy, przedwojenne żydowskie miasteczka, wybuch drugiej wojny światowej, kryjówki prześladowanej ludności, łapanki, transporty do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, zabudowa obozowa, plac na którym ofiary rozbierały się i pozostawiały ubrania, droga śmierci („Himmelfahrstrasse"), barak w którym kobietom obcinano włosy, wejście do komory gazowej, struktura organizacyjna obozu, powstanie zbrojne więźniów i ucieczka z Sobiboru, stan obecny terenu po obozie i Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Wystawa jest swoistym labiryntem opisującym dokładnie miejsce, w którym w danej chwili znajduje się zwiedzający, nie uprzedzając o etapie, do którego za moment dotrze. Swoim układem opisuje strach i nadzieję, wiarę i zwątpienie, zobojętnienie i heroizm. Akcentując wymiar ludzki nie tylko pozwala zrozumieć, ale także oddaje ludziom więzionym w Sobiborze ich człowieczeństwo.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Prowincji Gelderland oraz Starostwa Powiatowego we Włodawie.

Więcej na temat zajęć edukacyjnych dla młodzieży i nauczycieli na stronie: Muzeum Ziemi Chełmskiej

Miejsce ekpozycji: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie
Czas trwania wystawy: 17 lutego - 3 kwietnia 2011