Dotychczas wystawę obejrzało ponad 80 000 osób w kilku muzeach o wyjątkowej randze i znaczeniu: Muzeum Obozu Deportacyjnego w Westerbork (Holandia), w National Monument Camp Vught w Holandii, w Muzeum Risiera di San Sabba w Trieście, w Urzędzie Miasta w Cremie we Włoszech, w Muzeum SNP w Bańskiej Bystrzycy, w Cartiera Papale di Ascoli Piceno, w Domu spotkań z Historią w Warszawie oraz w Jodisk Museum w Trondheim. Ekspozycja oferuje wielopoziomową narrację historyczną. Składa się ze 100 paneli skomponowanych z fotografii i dokumentów historycznych, a także instalacji plastycznych i multimedialnych obrazujących najważniejsze wydarzenia i miejsca w sobiborskim obozie. Opowiada historię eksterminacji narodu żydowskiego w jedenastu odsłonach tematycznych: dojście Hitlera do władzy, przedwojenne żydowskie miasteczka, wybuch drugiej wojny światowej, kryjówki prześladowanej ludności, łapanki, transporty do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, zabudowa obozowa, plac, na którym ofiary rozbierały się i pozostawiały ubrania, droga śmierci ("Himmelfahrstrasse"), barak, w którym obcinano kobietom włosy, wejście do komory gazowej, struktura organizacyjna obozu, powstanie zbrojne więźniów i ucieczka z Sobiboru. Scenariusz wystawy został oparty na historii Tomasza Blatta, więźnia, który przeżył Sobibór, a swoje wspomnienia opisał w książce "Z popiołów Sobiboru". Marek Bem, komisarz wystawy, nadając jej taki sam tytuł, złożył ukłon w stronę samego Tomasza Blatta, a tym samym hołd wszystkim więźniom i ofiarom obozu w Sobiborze.